Küba Vizesi Nasıl Alınır?

5 Ağustos
0

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesi için Küba Büyükelçiliği ya da yetkili seyahat acentelerine başvurmak yeterlidir.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba Cumhuriyeti, Küba Adasından ibarettir. Büyük Antillerdeki, en büyük ve ikinci en kalabalık adadır. Başkenti Havana’dır ve en büyük şehridir. Diğer başlıca şehirleri Santiago de Cuba ve Camayken’dir. Küba’nın nüfusu 11 milyon civarındadır.

Küba Konsolosluğu, kendi ülkelerine gelmek isteyen yabancılara olan misafirperver yaklaşımıyla ün salmıştır. Bu yüzden vize başvurularınız sorunsuz gerçekleşecektir. En kısa zamanda da vizeniz düzenlenecektir. Küba, Diplomatik (kırmızı), Hususi (yeşil) ve Hizmet (gri) Pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize uygulamaz, ancak Umuma Mahsus (lacivert) pasaport sahibi vatandaşların, vize almaları gerekmektedir.

Başvurularınızı ve vize işlemlerini kendiniz yapabileceğiniz gibi, bir acenta aracılığıyla da başvuruda bulunabilirsiniz.

Küba Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Küba vizesi için yolcunun sadece seyahat evraklarının olması yeterlidir. Mülakat konusunda uzun sıralar beklemek ya da mülakatta çok ağır zor sorularla karşılaşmak gibi bir durum söz konusu değildir. Küba vizesi gayet kolay alınan bir vizedir. Vize alırken size sorulacak olan sorular ne zaman gidip ne zaman döneceğiniz orada nerede kalacağınızdır. Bir otel, pansiyon ya da bir arkadaşınızın evi olabilir orada gittiğiniz zaman kalacağınız adresi bildirmeniz mutlaka gereklidir. Bunun yanı sıra oraya ne amaçlı gittiğiniz sorulur. Ama bunlar zaten genel olarak sorulan sorulardır. Bunların dışında Türkiye’de ikamet ettiğiniz yerdeki kontaklarınız sorulabilir. Yaşadığınız adres, iş adresiniz, ev telefonunuz, e-posta adresi vb. gibi… Yani herhangi bir şey olduğunda konsolosluk size ulaşmak istediğinde, Türkiye’de nasıl ulaşabileceğini bilmek isteyecektir. Onun dışında çok ağır sorularla yani sorgu şeklinde bir uygulama yoktur.

Küba Vizesi için Başvuru Günleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10:00-17:00 saatleri arası vize için başvuru saatleridir.

Küba Vizesi İşlem Süresi

Küba vizesi için işlem sabah başvurularınızda gün içerisinde, öğleden sonra başvurularınızda en geç ertesi gün cevaplandırılmaktadır.

Ayrıca Küba, turistlere karşı dünya üzerinde en misafirperver davranan ülkedir.