Küba Turu ve Gezilecek Yerler

6 Ağustos
0

Küba Turu ve Gezilecek Yerler

Küba eşsiz bir adadır. Küba Turu ile tarihi yerleri ve devrim ışığındaki gezilecek yerleriyle mutlaka görülmesi gezilmesi gereken ülkedir.

Küba Turu ve Gezilecek Yerler

Küba’da görülmesi gereken tarihi yerlerden bazıları; Tropicana Kabaresi, Devrim Meydanı, Devrim Müzesi, The Granma ve Ernesto Guevara Research Center, Old Havana, Raul Corrales, Cabo Cruz, Alegria Del Pio, Playa Coloradas, Boca de Toro, Cinco Palmas, Las Mercedes, La Habanita, El Jibaro, Miguel Daiz, Alto del Naranjo, Los Medina, Quintet, Alta de Naranja, La Otilia, Katedral Meydanı, Ambos Mundos, La Bodeguita Bar, Floridita Bar, Pınar Del Rio, Las Terrazas, Trinidad, Blanco Adası, Camposito, La Rumba ve 1929 Hershey ‘Chocolate’ Train, olarak sıralanabilir.

Tüm bunların yanı sıra gezilebilecek bir çok farklı şehir vardır. Havana’ da sokaklarında müziğin keyfini çıkarırken Varadero’ da denizin tadını çıkarabilirsiniz. Trinidad’da Küba’nın güney sahillerini gezerken Santa Clara’da Ernesto Che Guevara’nın kocaman bir bronz heykelinin yanı sıra Che’nin yaşamını ve devrimdeki rolünü sergileyen Museo Historico de La Revolucion Müzesi’de gezilebilirsiniz.

Botanik bahçeler ki Küba’nın dünya üzerindeki görülmeye değer şaheserleri diye bilinir. Orkide çiftlikleri, botanik bahçeler en önemli doğal güzelliklerindendir Küba’nın.

Küba’da gezilecek yerlerin arasında onlarca müze vardır. Bunlardan en çok bilinenleri ve mutlaka gezilmesi gerekenleri; Eskiden başkanlık sarayı olarak kullanılan Museo de la Revolución, Casa-Museo Maximo Gomez,. 1950 yılında Aquiles Maza ve Juan JoseSicre tarafından dizayn edilen Kule Museo Casa Natal Jose Marti, 20. Yüzyıl Havana ‘sından örneklerin sunulduğu Museum of the City, Avrupa, Eski Yunan, Mısır ve Roma medeniyetlerinden eserlerin sergilendiği ve 1913 yılına yapılmış olan National Fine Art Museum, Ernest Hemingway Museum, 1648 yılından beri Küba’nın tarihini yansıtan Historia Postal De Cuba Jose Luis Guerra Aguiar, içinde binlerce çeşit balığın bulunduğu muhteşem bir akvaryum cenneti Aqvarivm, 18-20. Yüzyıllar arasındaki değerli eserlerinin sergilendiği ve mutlaka görülmesi gereken Museum of Decorative Arts, 16. yüzyıldan itibaren Küba Müziğinin geçirdiği evreler ve değişiklikler sergilendiği National Museum of Music ve Che’nin yaşamını ve devrimdeki rolünü sergileyen ‘Museo Historico De La Revolucion’ müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Küba’da Gezilecek Yerleri Genel Olarak Sıralarsak

 1. Castillo de la Real Fuerza (kale)
 2. Plaza de Armas (şehir meydanı)
 3. Plaza Vieja (eski meydan)
 4. El Capitolio (eski başkanlık sarayı)
 5. Gran Teatro de La Habana (opera binası)
 6. San Cristobal Katedrali ve Meydanı
 7. Guanabacoa (eski şehir)
 8. Malecon (mahalle)
 9. Callejon de Hammel (pazar)
 10. Ernest Hemingway Marina
 11. Miramar bölgesi
 12. Paseo del Prado (gece hayatı)
 13. Finca Vigia (Hemingway’in çiftliği)
 14. Partagas Puro fabrikası
 15. Playas del Este (plaj)
 16. Cemetario de Colon (Kristof Kolomb un mezarı)
 17. Acuario Nacional Cuba(akvaryum)
 18. Maqueta de la Habana (minyatür Havana)
 19. Çin mahallesi
 20. Castillo de San Carlos de la Cabana (kale)
 21. Vedado mahallesi
 22. El Morro (denizfeneri)
 23. Castillo De San Salvador De La Punta (kale)
 24. Convento De Santa Clara (manastır)

Küba Müzeleri

 1. Museo Nacional de Bellas Artes de Cuba (güzel sanatlar müzesi)
 2. Museo de la Revolucion (devrim müzesi)
 3. Museo Hemingway – İçişleri bakanlığı müzesi
 4. Museo de la Musica (müzik müzesi)
 5. Palacio De Los Capitanes Generales (şehir müzesi)

Küba’da Nerelere Gitmeliyiz?

Küba Devrim Müzesi

Museo de la Revolución (Devrim Müzesi)

Havana’da yer alan müzenin önünde Fidel’in bizzat kullanmış olduğu tank sergileniyor. İçeride ise devrim yıllarına ait birçok belge ve fotoğraf bulunuyor. Müzenin arka tarafındaki binanın içinde, Fidel, Che ve Raul’un da aralarında bulunduğu 82 devrimcinin, 25 Kasım 1956’da Meksika’nın Tuxon kentinden yola çıkıp, 2 Aralık 1956’da Küba’nın Granma bölgesine geldikleri, aslında 12 kişilik olan Granma yatı bulunuyor. Bahçesinde ise çatışmalarda kullanılan diğer araçlar sergileniyor.

Hotel -Ambos -Mundos

Hotel Ambos Mundos

Bir yemek saatiniz için Hemingway’in uzunca bir süre konaklayarak ‘Silahlara Veda’ ve ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor’ adlı eserlerini yazdığı Hotel Ambos Mundos’un çatısındaki restorana uğrayabilirsiniz.

Santa-Clara

Santa Clara

Santa Clara girişinde bir tatil köyü bulunuyor ve kişi başı 12 peso ödeyerek, bol çeşitli açık büfe öğle yemeği alabilirsiniz. Yemekten sonra Che’nin anıt mezarını ve zırhlı tren baskınının yapıldığı istasyonu ziyaret etmeniz mümkün.

Guantanamo

Guantanamo

Guantanamera (Guantanamo’dan gelen kız) şarkısıyla ünlenen Guantanamo, Küba’daki en iyi kakaonun yetiştiği, nüfusun az olması nedeniyle yapılaşmanın da az olduğu bir bölge. Yemyeşil ağaçları, nehirleri ve papağanlarıyla cennet gibi. Santiago’ya 64, Havana’ya ise 920 km uzaklıktaki Guantanamo Körfezi’nde bulunan Amerikan deniz üssü, 117,7 kilometrekarelik bir alanı ve 17,5 kilometrelik sahil hattını kaplıyor. 1903’te ABD, tek taraflı anlaşma ile Guantanamo Körfezi’nde ihtiyacı olan alanı aldığını ilan etti.

Guantanamo’daki, el değmemiş, kimsenin olmadığı eşsiz güzellikteki Baracoa plajına mutlaka gidin. Dönüşte de yollarda satılan, ”Cucuruchu de coco” denilen ve yaprak külahlarda üç pesoya satılan hindistancevizi ve ananas karışımı lezzetli şekerlemeden yemeyi…

plaza-vieja

Plaza Vieja

Diğer bütün büyük meydanların aksine kilise bulunmayan bu meydan, 16. Yüzyıl’da daha çok sosyal bir alan olacak şekilde planlanmış. Restorasyon halinde olan Palacio Cueto, meydanın köşesindeki Habana’da kendi birasını yapan tek yer olan La Taberna de la Muralla, bir ilkokul ve Camara Oscura meydanın dikkat çeken yerleri.

Plaza-de-Armas

Museo El Templete (Plaza de Armas)

Şehrin en eski meydanının yanında şimdinin şehir müzesi olan eski valilik binası, diğer tarafında da Castillo de la Fuerza var. Ortadaki parkta Küba bağımsızlık mücadelesini ateşleyen Carlos Manuel de Cespedes’in heykeli var.1828 tarihli bu şapelin bulunduğu yerde 1519 Kasım’ında bir ceiba ağacının yanıbaşında Habana’daki ilk ayin yapılmış. Ceiba ağacının özelliği yerliler tarafından kutsal kabul edilmesi. Bugün aynı ağacın yerinde yeni bir ağaç var ve gelenler etrafında dönüp dua ediyorlar.

Plaza- de -la -Catedral

Plaza de la Catedral

Yapımına 1748’de Cizvit rahipleri tarafından başlanan katedral, Habana Vieja’nın kuzeyindeki bir meydanda bulunuyor. En önemli özelliği asimetrik şekilde inşa edilmiş barok cephesi.Katedralle ilgili popüler efsaneye göre ise burada Kolomb’a büyük bir cenaze töreni düzenlediği ve ondan arta kalanlar 1898’de İspanya’ya götürülene kadar burada muhafaza edildiği.Eski Habana’nın en yeni meydanı diğerlerine kıyasla genellikle en sakin olanı. Bu sükuneti ancak son akşam denk geldiğimiz gibi bir konser bozabilir.

Plaza-de-San-Francisco-de-Asis

Plaza de San Francisco de Asis

San Francisco de Asis Meydanı’ndaki bu kilise günümüzde klasik müzik konserlerine ve dini sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Arkada avlusu ve daha önce keşişlerin kaldığı 100 odalık konaklama bölümü de var. Giriş ücreti 2 CUC. Buraya girmenizi gerektiren en önemli şey ise Habana’daki en yüksek çan kulesine çıkmak ve manzarayı izlemek. Uzakta Capitolio Binası ve yanıbaşınızda körfezi seyretmek.

Meydanın bir ucunda ihtişamlı kulesiyle meydana adını veren kilise, diğer ucunda eskinin ticari binası şimdinin iş merkezi olan Lonja Del Comercio, diğer yanında da haftada birkaç defa turist dolu gemilerin kalktığı Terminal Sierra Maestra bulunuyor.

Kilisenin önündeki kaldırımdaki heykel ise El Caballero de Paris adında, 1950’lerde şehirde dolanarak etraftakilere hayat, politika ve birçok değişik konuda öğütler veren bir nevi meczup olan birine ait.

Museo-Del-Ron

Museo Del Ron (Rom Müzesi)

Küba’nın milli içkisi romun şeker kamışından fıçılanmasına kadar tüm üretim aşamalarını görebileceğiniz Havana Club tarafından kurulmuş bir müze. Müzeye giriş 7 CUC. Buna İngilizce bir tur da dahil. Havana Club’ın tanıtıldığı Rom Müzesi’nin çok hoş bir avlusu var. Burada canlı müzik yapan grubu dinleyip barda sizin için hazırlanan şeker kamışı suyu, portakal suyu ve Havana Club karışımı kokteylinizi içebilirsiniz. Müze rehberi size romun üretim sürecini ve rom çeşitlerini anlatacak. Piyasada sıklıkla rastlanan bir yıllık beyaz ve üç yıllık sarı romun kokteyl yapımında kullanıldığını, yedi yıllık kahverengi romun ise sek olarak içildiğini öğreneceksiniz. Çıkışta ikram edilen yedi yıllık Havana Club’ü denedikten sonra müzenin satış bölümünden birkaç şişe rom alabilirsiniz.

Stitched Panorama

Museo de la Cuidad

Eskiden koloni dönemindeki valilere ev sahipliği yapan Palacio de los Capitanes Generales’in içinde bulunan müze görülmeye değer. Aslında bina Habana’nın ilk kilisesinin üzerinde yükseliyor. Fakat kilise, HMS Invincible adlı İngiliz gemisinin 1741’de limanda patlamasıyla büyük hasar görerek yıkılıyor.

palacio- cueto

Palacio Cueto (Muralla ve Mercaderes köşesi)

Habana’nın en güzel art nouveau binası Plaza Vieja’nın köşesinde bulunuyor. Gaudi’den esintiler taşıyan ve bir dönem otel olarak da hizmet veren bina şimdilerde restore edildiği için gezme şansımız olmadı. Belki siz yenilenmiş halini görebilirsiniz.

Edificio Bacardi (Av de las Misiones’de Neptuno ve Empedrado arası) 1929 tarihli bu Art Deco tarzı bina, diğer binaların arasında sıkışıp kalmış gibi görünse de farklı tarzıyla dikkatinizi çekiyor.

Asıl ilgi çeken yanı ise tepesindeki La Baritta adlı barın sahip olduğu mükemmel manzara. Bir şeyler içmek için uğranabilir.

Sahildeki hediyelik eşya pazarı (Av del Puerto’da tren istasyonun 500m kuzeyinde)

Eski tersane binasına benzeyen kapalı bir alan içinde bir sürü resim, kıyafet, magnet ve daha birçok şeyin satıldığı bir pazar. Deniz kenarından bakarsanız Habana Körfezi’ni izleyebilirsiniz.

Buradan Rom Müzesi’ne doğru yürürseniz yol üstünde Güney Kıbrıs Rum Piskoposu’nun da bir heykelini göreceksiniz. Buralara kadar sirayet edebiliyorlar demek ki.

Tren İstasyonu, Çiçekçiler ve Pazar (Av de Belgica üzerinde)

Av de Belgica üzerindeki tren istasyonu ve önündeki trenleri görün. Küba’da hala işleyen buharlı trenler bulunduğu için burası tren severler için biçilmiş kaftan.

Obispo Sokağı

Habana Vieja’nın en hareketli sokağında herşeyi bulabilirsiniz. Restoranlar, barlar, turist bilgi bürosu, otobüs ve uçak bilet büroları, banka ve döviz bürosu ve daha pek çok şey mevcut.

playas-del-este

Playas del Este

Habana’nın yaklaşık 20 km doğusundaki bu plaj, şehirden kaçış ve deniz için kesinlikle mükemmel. Parque Central’den bindiğimiz turist otobüsü ile gidiş dönüş 3 CUC’a yarım saatte varılıyor. Dönüş için son otobüs 18:00’de. 9 km uzunluğundaki plajın daha sakin yerlerinde takılmak için en batısında indik. Doğuya doğru gittikçe oteller, yerleşim ve kalabalık yoğunlaşıyor.