Küba Tatili ve Öneriler

6 Ağustos
0

Küba Tatili ve Öneriler

Küba tatili hayatınızda görmediğiniz zevkler, güzellikleriyle beraber eşsiz bir adanın hayat hikayesini karşımıza çıkartıyor. Devrim ışığında inanılmaz bir adadır.

Küba Tatili ve Öneriler

Küba’nın başkenti Havana’da kolonyal dönemden kalma birçok eser bulunmaktadır. Bu sebeple 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dâhil edilmiştir.

Küba’nın tarihi açıdan yaşadığı en önemli olay şüphesiz ki Küba Devrimi’dir. Küba devrimi, 26 Temmuz Hareketi’yle birlikte kovulan Fulgencio Batista rejimi yerine Fidel Castro önderliğinde yeni bir Küba hükümeti kurulmasıdır. Süreç 26 Temmuz 1953 Moncada Kışlası isyanıyla başlar, 1 Ocak 1959’da Batista’nın kovulması ve Santa Clara, Santiago de Cuba şehirlerinin Fidel Castro, Che Guevara, Raul Castro liderliğindeki isyancılar tarafından ele geçirilmesiyle son bulur.

Küba’da Her Şehrin Öne Çıkan Bir Özelliği Var

Bu özellikler Küba’da yapılacak yolculuğun rotasını çıkarmakta kolaylık sağlıyor. Deniz, kum, güneş için farklı, puro için farklı, mimari için farklı rotalar izlenebilir. Varadero kumsalları, Pınar del Rio purosu, Santa Clara Che’nin anıt mezarı, Trinidad kolonyal mimarisi, Cienfiegus neoklasik mimarisi, Santiago de Cuba ise salsası ile ünlü. Havana ise tüm bunların buluşma noktası ve karışımı. Havana’da turistlerin yoğun olarak bulundukları bölge San Cristobal Katedrali’nin çevresidir.

Devrimden sonra adayı terk eden ve bugün dünyanın en ünlü rom markası olan Bacardi’yi Küba’da bulamazsınız, ancak en az onun kadar kaliteli Havana Club, Ron Santiago ve Ron Varadero romlarını bulabilirsiniz.

Pınar del Rio

Pınar del Rio, adanın batı tarafında ve Havana’ya 180 km mesafede bulunuyor. Adanın tütün, dolayısı ile puro bölgesi. Puro işçileri çalışırken her gün aralarından birinin onlara kitap ya da gazete okuması eski bir gelenek ve bugün de devam ediyor. Devrimin en önemli destekçileri olan puro işçileri böylece entelektüel dünyalarını da canlı tutuyorlar. Cohiba, Partagas, Romeo Julieta, Montecristo en ünlü puro markalarıdır. Havana’dan 42 km mesafede olan Varadero türkuaz denizi, upuzun kumsalları ve kıyı boyunca uzanan palmiyeleri ile adanın tatil cennetidir.

Havana sokaklarında harcanan enerjiyi tekrar kazanmak ve adanın içlerine yapılacak yolculuk öncesi dinlenmek için en uygun durak burası. Varadero’da oldukça ucuza balık ve ıstakoz yiyebilirsiniz. Küba’nın Karayiplere bakan tarafında bulunan iki şehir birbirine oldukça yakın olmasına rağmen tamamen farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. Trinidad ve Cienfiegus, Küba’nın ruhunu anlamak ve resmini tamamlamak için görülmesi gereken şehirlerdir.

Unesco Dünya Miras Listesi’ne alınan: Trinidad

UNESCO tarafından 1988 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınan Trinidad tek katlı rengârenk kolonyal evleri ve oldukça yavaş akan yaşam temposu ile son derece keyifli bir yerleşim. Trinidad’da hiç büyük otel yok, bu nedenle kalabalık turist grupları sadece günün belli saatlerinde geliyorlar. Onlar gittikten sonra ortalık sakinleşiyor ve şehir size kalıyor. Tüm kafelerde ve meydanlarda geceyi yerel halkla birlikte geçirmek çok eğlenceli. İngilizce bilen olmamasına rağmen son derece sıcakkanlı ve neşeli olan Kübalılarla iletişim kurmak çok kolaydır.

Cienfiegus Küba’nın endüstri bölgesi; bu nedenle refah düzeyi adanın diğer bölgelerine göre daha yüksek. 18. yüzyılda Fransa’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu kenttekilerin büyük çoğunluğu beyaz tenli, sarışın ve mavi gözlü. İnsanlardaki bu farklılık şehrin mimarisinde de göze çarpıyor. Cienfiegud Küba’nın başka hiçbir bölgesinde olmadığı kadar yoğun neoklasik tarzdaki yapılardan oluşuyor.

Havana’da Gezilecek Yerler

Eski Havana: Havana’da en çok dikkat çeken bölgedir. Bu bölge UNESCO tarafından 1982 yılında kültürel miras listesine girmiştir. Koruma altına alındığı için dokunulmayan bölge, ilk bakışta bakımsız bir görüntü sergiliyor fakat aslen buram buram tarih kokuyor. Burada ünlü yazar Ernest Hemingway’in kaldığı oteli ve hep gittiği barı görmeniz mümkün.

Malekon Sahil Şeridi

Burası şehrin kalbinin attığı yer. Geniş bir yürüme ve bisiklet yolu var. Denize giren, güneşlenen, balığa çıkan, çift haline yürüyen gençler burayı dolduruyor.

Museo de las Finanzas

Küba’nın Wall Street’i diyebileceğimiz, çok sayıda bankanın bulunduğu bir yer. Hafta içi saat 15’e kadar, hafta sonu ise öğleye kadar gezmeniz için açık.

Castillo de la Real Fuerza

İspanyol valisinin eski makamı olan bu hisar, 1500’lü yıllarda korsanların saldırısından korunmak amacıyla yapılmıştır. Amerika’nın en eski taş hisarıdır. 1634 yılında yapıya bir gözetleme kulesi eklenmiş, tepesine de İspanya’da bulunan Sevil Katedrali’ndeki figüre benzeyen bir kadın heykelciği dikilmiştir. Bu figür Havana’nın simgesi haline gelmiştir.

Santa Maria Plajı

Beyaz kumlar, dalgasız bir okyanus suyuyla, muhteşem bir plajdır. Hem yerel halk hem turistler tercih etmekedirler. Plajın çevresinde Küba şarkıları duyabileceğiniz lokantalar var.

Varedero Plajı

Küba’nın en ünlü plajıdır. Yaklaşık 30 km uzunluğunda bir plajdır. Havana’ya iki saatlik mesafededir. Çevresinde güzel dans kulüpleri de vardır.

Memorial Museo Jose Mart

Ünlü devrimci Jose Mart’ın hayatını anlatan fotoğraf ve bilgilerin yer aldığı müze, 1950 yılında dizayn edilmiş. İçerde küçük bir konser salonu da mevcuttur.

Aquarium

Binlerce çeşit balık bulunan muhteşem bir akvaryum olup, 1 yaş üstü için ücretlidir.1960’ta yapılmıştır. Dört büyük bölüme ayrılmıştır. Tropik Ada bölümünde kaplumbağalar ve pelikanlar görmeniz mümkündür, Deniz Mağarası bölümünde denizaltında yaşayan ilginç canlıları bir mağarada görebilirsiniz. Manglar bölümünde Küba’da bataklıkta yetişen birbirinden farklı üç çeşit ağaç görmeniz mümkün. Yeditepe isimli son bölümde ise, panaromik denizaltı görüntüleri ve yunusları görebilirsiniz.

Kristobal Kolon Havana Mezarlığı

1868 senesinde Havana’nın Vedado bölgesinde kurulmuştur. Amerika kıtasında birçok yeri keşfetmiş olan Kristof Kolomb’un anısına adı Kristobal Kolon olmuştur. Kolon Mezarlığı, 4 ana parçaya bölünmüştür. Giriş bölümünde genelde devrim liderlerinin, din adamlarının ve toplumun diğer ileri gelenlerinin mezarları bulunmakta. Üzeri heykelli mezar taşları çok ilgi çekicidir.

Museo del Deporte

Spor müzesi olarak bilinen yapı 2001 basketbol maçları gibi faaliyeter için de halen kullanılmaktadır.

Universidad de La Habana

Vedado bölgesinde bulunan Küba’nın en eski üniversitesidir. 1728 yılında kurulmuştur. 15 adet fakülteye sahiptir, kaliteli eğitimiyle adını duyurmuştur.

Morro Kalesi

Şehirdeki liman girişini korumak amacıyla 1589 yılında yapılan kale, 3 metre kalınlığında inşa edilmiş. Kalede 12 tane top mevcut. Havana koyuna korsanların girişini önlemek amacıyla burdan toplar atılırmış. Morro Kalesi her sene kitap fuarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca deniz müzesi, korsan müzesi ve kalenin tarihini anlatan müzeler de mevcut. Burası ayrıca Che Guevera’nın devrimden sonra yerleştiği kaledir.