Küba Müzikleri

5 Ağustos
0

Küba Müzikleri

Küba eşsiz müzik kültürünü geçmişinden almaktadır. Latin esintilerinin bulunduğu özgün tarzlarıyla Küba müzikleri her zaman ilgi odağıdır.

Küba Müzikleri

Geleneksel halk müziği denildiğinde önemli bir yere sahip olan küba müzikleri aynı zamanda salsa dansında vazgeçilmezlerindendir. 19.yüzyıl sonunda ortaya çıkarak Küba’nın Oriente adı verilen bölgesinde doğmuştur.Küba müzikleri dinlerken fark edeceğiniz en önemli nokta, Afrika tartımlarının kullanılması ve ayrıca vurmalı çalgılara tanınan öncelik tanınmasıdır. Bunlar söz konusu müziğin olmazsa olmazı olarak bilinir. Yayılması ise kölelerin Afrika dan göç etmesi ile gerçekleşmiştir.

Küba müzisyenleri tıpkı ürettikleri müzik gibi hareketi ve enerjiyi kendilerinden hiç eksik etmeden çalışmalarını günümüze kadar sürdürmüş hala da devam etmektedir. Kendilerine has üsluplarıyla kitleleri kendilerine hayran bırakan küba müzikleri…

Küba Müziğinin Kökleri

Devrimle ve aşkla beslenen, devrimi ve aşkı besleyen müziğin ülkesindeydim. Küçük dev, küçük tehlikeli, küçük asi ülkede…

Duvarlar, kaldırımlar, merdivenler, yemekler, müzikler, kadınlar, erkekler, çocuklar ebruli, doğal, sevecen ve neşeli… Küba üstüne konuşmaları,yazmaları uzatabiliyorum. Bu yüzden yalnızca kulağıma doldurup getirdiğim seslerden bahsetmeyi seçtim. Yoksa Küba’nın 1959’daki devrimden sonra tıpta, eğitimde, müzikte, plastik sanatlarda, sporda, kadın erkek eşitliğinin sağlanmasında ve afet yönetimindeki başarıları, toplumsal örgütlenme ve diğer ülke halklarıyla dayanışması üstüne de söylenecek çok söz var.

Ev sahibimiz dünya müziğine çok sayıda ve farklı farklı müzik yapıları kazandırmasıyla, Latin dansları olarak bilinen bütün dansları içinden çıkarmış, dışarıdan gelen müzik ve dans türlerini de Kübalılaştırmasıyla, dünyaca bilinen birçok müzik insanını ve grubunu dünyaya armağan etmesiyle gurur duyuyor.

Küba’da Herkes Müzisyen, Herkes Dansçı

En önemli kültür ve toplumsal hafıza aktarımı, kendini ifade etme, hayatla baş etme ve başkalarıyla iletişim kurma aracı gülümsemeleri, müzikleri ve dansları dersek yalan olmaz. Ayrıca Küba’da herkes müzisyen, herkes dansçı. Yedi gün ve neredeyse yirmidört saat her yerde müzikle buluşuyorsunuz yeter ki, size seslenen ezgilere kulak verin. On günlük gezide sadece Kültür Bakanlığı kafeteryasındaki radyodan bant kaydı müzik çalındı kulağıma.

Kolomb tarafından keşfi sonrasında Ada’ya akın eden ve çoğunluğu İspanyol köylüler olan Avrupalıların şarkıları ile kahve, şeker kamışı ve tütün tarlalarında çalıştırılmak üzere Orta ve Batı Afrika’dan getirilen kölelerin dinsel ritüelleri için vurmalı çalgılar ile yaptıkları ritim ve dans temelli müziklerin birleşmesi Küba müziğinin temeli sayılan el sonları doğurmuş.

El sonlar Küba’nın elit sınıflarınca hor görüldüğünden, Fransız salon müzikleri ile karıştırılıp danzon türü ortaya çıkarılmış. Danzonlar bana Arjantin tangolarını hatırlatıyor.

Danzonları sıkıcı ve hatta biraz kibirli bulan sonraki nesil müzisyenler onları salondan çıkarıp sokağa indirince salsa dünyaya gelmiş. Salsa hareketlenip özgürleştikçe mambo, çaça gibi birçok popüler dans çeşidine ve ritim yapılarına dönüşmüş. Kuzey Amerika’dan gelen caz standartları da aynı kalmamış, Küba’da bulduğu ritimlerle Kübalılaşmış.

1920 ve 1930’lar kabare geleneğini, büyük caz bandlarını ortaya çıkarmış. 1950’ler kabare geleneğinin ve revü benzeri mambo, çaça, salsa danslarının gece kulüplerini kasıp kavurduğu zamanlar.

Seksenlerin ortalarından günümüze dek hiphop alt kültürünün müzik uzantısı rap müziği de Küba’da özellikle gençler tarafından çok seviliyor. Küba rapi’de ayrı bir ekol haline dönüşmüş. Rock, rap ve geleneksel Küba müziği harmanı isetimba çeşidinin bileşenleri…

Küba müziğinin sazları da tıpkı Kübalılar gibi biraz Afrikalı ve Karayipli, biraz Güney Amerikalı, biraz Avrupalı ve Kuzey Amerikalı.

Küba’da yürümeyi öğrenmeden ritim tutup dans eden küçük çocuklar, bastonsuz yürüyemeyen ama çok büyük bir keyifle sizinle rumba yapan ihtiyar delikanlılar, ölene dek müzik yapan müzisyenler var. Evlerde anne-babaları birinci sesle, çocuklar ikinci sesle şarkı söylüyorlar.Çocuklar büyüyünce birinci ses oluyorlar. Bizde neredeyse unutulan meşk geleneğine benziyor bu gelenek.

Bizim aşık/halk ozanı atışmalarına benzer şekilde müzisyenin dinleyicisiyle ve diğer müzisyenlerle karşılıklı ve doğaçlama müzik yapması geleneği var burada da. Tam o anda sevgilisine, köyüne, Küba’sına ve Kübalılar’abir şarkı yapabiliyor müzisyenler.

Her Yerde Müzik

Özellikle Paseo Caddesi ile Havana’daki kordon boyu Malecon’un kesiştiği yerdeki Jazz Cafe gidilmesi gereken müzik mekanlarıdır. Hemen hemen her mekanda giriş ücretini ödedikten sonra kübanın eşsiz içkisi olan romu gönül rahatlığıyla içip müziğin keyfine varılabilir.

Küba’nın dünya müziğine armağanları efsane Chucho Valdes ile dahi caz piyanisti Roberto Fonseca burada sahne almışlardır.

Sokaklarda yürürken sokak orkestraları ile birlikte şarkılar söylenmektedir. Gösteriye izleyicileri de katıyorlar salsa yaptırıyorlardır.

Küba’nın en eski ve dünyaca tanınmış müzik ve gösteri grubu Buena Vista Social Club’izlemek için gittiğimiz Nacional Otel’in tüm salonlarında ve bahçesinintüm köşelerinde aynı anda farklı gruplar müzik ya da kabare yapıyorlardı.

Özel Müzik Aletleri

Küba müziğinde kullanılan enstrümanlar, yüzyılların sentezidir. Adanın ilk sakinleri olan yerlilerin kültürü sömürgeciler tarafından yok edildiği için, o günlerden pek bir şey kalmamıştır. Küba’ya Avrupa’dan gelen (ispanya, Fransa, Almanya, İngiltere ve italya) enstrümanlar öncelikle telli, üflemeli ve klavyeli çalgılardır. Gelenlerin bir bölümü de değişime uğramıştır.Afrika kökenli enstrümanlar, sallamalı çalgılar ya da ritim çalgıları: Örneğin maracas, chekere ya da guiros (kabaktan yapılıyor, boncuklarla kaplı ya da etrafı tırtıklı), tambur (davul), marimbula, clave (bizim kaşıklar gibi iki tahta parcası), trompeta china, cencero (zil), quijada vs. Bazı aletler malzeme yokluğundan değişmiş, bir tür tambur olan Cajon gibi: Afrikalı köleler, nakliye kasaları, kutuları, sandıklarıyla çaresizlikten imal etmeye çalışmışlardır. Cajon bugünde Küba’da çok popülerdir.Bir tür tahta kutudur. Bongo, tubas, tumbadora, conga, quinto da birer tambur çeşitidir. Boyutlar, adet, malzeme, çalınma biçimi, konulan yer (diz arası, diz üstü, zemin) gibi özellikleriyle birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Orkestralardan bahsedersek 1920’li yıllarda orkestralar çok küçükmüş; örneğin bir tres (gitara benzeyen daha küçük bir enstrüman), bir kontrbas ve bir de bongo (ikili davul)… Bu küçük orkestralara, 1940’lı ve 1950’li yıllarda daha başka vurmalı sazlar ve nefesli bakır çalgılar; 1960’lı ve 1970’li yıllarda da caz unsurları eklenmiş.

Müzik Müzesi

Havana’daki ulusal müzik müzesinin binası, 1905’te zengin bir tüccar tarafından yapılmış. Dış cephede italyan rönesansı taklit edilmiştir. Seçkin bir iç dizaynı olmakla beraber 1981’de de restorasyondan geçmiş. 16.yy’dan bu yana müziğin ve enstrümanların tarihini anlatmaktadır. Müzenin hedefi, eğitim ve Küba müziğinin/kültürel mirasının yayılmasıdır.Müzede, bağışlar sayesinde çok sayıda kitap, doküman ve enstrüman var; ayrıca ender bulunan notalar ve folklorik aletlerde vardır. Ünlü müzisyenler Eduardo Sanchez de Fuentes, Gonzalo Roig, Alexandra Garcia Caturla ya da Amadeo Roldan’ın notalarının orijinali de burada yer almaktadır. Telli çalgılar bölümü göz kamaştırıcıdır ve akşamları müzede konserler verilmektedir.