Küba Devrimi Che ve Fidel Castro

15 Ağustos
0

Küba Devrimi Che ve Fidel Castro

Söz konusu devrimler olunca akla ilk olarak Latin Amerika gelir. Askeri darbeler,baskıcı yönetimler buna karşılık silahlı gerilla örgütlenmeleri, hiç sönmeyen devrim ateşi.

Küba Devrimi Che ve Fidel Castro

20. Yüzyılın en önemli devrimlerinden birini ‘Küba Devrimini’ gerçekleştiren Fidel Castro, dünyayı hala etkilemeye devam ediyor. Özellikle Latin Amerika’daki her değişimin önderleri, öncelikle Fidel’e selam gönderiyorlar. Sembolik gibi görünen bu atıfın tarihsel geri planında okunacak çok şey var. Geçen ay içinde 81. yaşına giren efsane lider Fidel Castro ve Küba Devrimi için bir yazı yazmak elzem artık. 26 Temmuz 1953’de Fidel Castro, Raul Castro ve Che Guevara önderliğinde Batista rejimine karşı yapılan ‘Moncado Baskını’ isyanı aynı zamanda Küba Devriminin başlangıcı sayılmaktadır. İsyanın önderi Fidel Castro o zaman 27 yaşında genç bir devrimciydi. 13 Ağustos’ta 81 yaşına giren ve hala yaptıkları devrimi coşkuyla savunan bir lider.

Batista’ya karşı direniş

Batista baskıcı yönetimine karşı başlatılan silahlı direniş hiç şüphesiz iki ismi dünya tarihine silinmeyecek bir şekilde kazıdı; Fidel Castro Ruz ve Ernesto Che Guevara…Birleşik Devletlerin yardımlarına karşın küçük bir adada toplanmış silahlı gerilla örgütleri, yaşanılan her şeye rağmen giriştikleri savaşı kazandılar. Bu aynı zamanda kapitalizme karşı bir başarı kazanmak demek olacaktı.Her şey yoluna girdikten sonra Küba adını dünyaya devrimci ve sosyalist bir ülke olarak yazdırdı. Sovyetler Birliği’nin çökmesi ve komünizm tehdidinin ortadan kalkmasından sonra bile Küba devrimci yolundan vazgeçmedi ve tüm ekonomik sorunlarına rağmen ayakta kalmayı başardı.

Küba bugün ekonomik sorunlarla yüzleşse bile, insana saygılı, duyarlı, eğitime son derece önem veren bir ülkedir. İşte tam da bu sebeple ülkede bir değişim ve dönüşüm yaşanması gerekliliği gündeme gelmiş ve 6. komünist parti kongresi gerçekleştirilmiştir. 2008’den beri yönetimde olan Raul Castro ekonomik, yönetimsel ve toplumsal konularda devrim niteliğinde olan bazı değişikliklere gitmeyi onaylamıştır.