Küba Devlet Başkanı

15 Ağustos
0

Küba Devlet Başkanı

Küba ordusunun temelini atan,küba devriminde baş kahramanlardan olan ve Fidel Castro rahatsızlandıktan sonra devlet başkanlığını yürüten Raul Castro’dur.

Küba Devlet Başkanı

3 Haziran 1931 doğumlu Raul Castro, Küba rejiminin ikinci adamıydı. Che Guevara ile ağabeyi Fidel Castro’yu tanıştıran kişi olan Raul Castro, Küba direnişinde büyük rol aldı. Fidel Castro, 31 Temmuz 2006 tarihinde mide ve bağırsak yolundan ameliyat olduğunda yetkilerini geçici olarak ona devretti.

Küba devrimi sürecinde Che Guevara ve ağabeyi Fidel Castro ile beraber Comantande unvanına sahip 3 kişiden biri olan Raul Castro, Küba’daki 5 kahramandan biridir. 1959’daki devrim zaferinden beri general ve savunma bakanı olan Raul Castro’nun, ülke sorunları ve halkın giderek sabırsızlaşması karşısında küçük adımlarla ilerleyen adam olmak istediği yorumları yapılıyor.

İyi bir organizatör olarak tanınan ve sosyalizmin sürmesinin güvencesini veren pragmatik Raul Castro, bununla birlikte yapısal değişimlerin yolunu da açmış bulunuyor.

Ağır bir ABD ambargosu altında ezilen ve yaklaşık 20 yıldır çözülemeyen ekonomiyi canlandırmak isteyen Castro’nun en büyük kozunun ise Aralıksız 49 yıldır yönettiği güçlü ve disiplinli bir ordu olduğu ve başta turizm olmak üzere ekonominin kilit sektörlerinde ordunun da rol almasını sağladığı belirtiliyor.

Gizemli: Raul Castro

Ağabeyinin tersine gizemli biri olarak görülen Raul Castro, onun kadar karizmatik bir lider de değil ama Kübalılar için pek yeni radikal ve dobra bir tarza sahip. Geçen yıl eşi Vilma Espin’i yitiren yeni devlet başkanı, 4 çocuk ve 8 torun sahibi ve iyi bir aile babası olarak da tanınıyor.

Çin ve Vietnam deneyimlerinden esinlendiği belirtilen Castro, kısa bir süre önce kimi açılım sinyalleri verse de, bunları kayda değer bulmayan Beyaz Saray, onu Light Fidel olarak nitelendiriyor.