Küba Başkenti

15 Ağustos
0

Küba Başkenti

Küba’nın başkenti Havana’dır. Önceleri başken Santiago de Cuba idi. Daha sonra ise Havana başkent yapılmış ve hala Küba’nın resmi başkenti olarak bilinmektedir.

Küba Başkenti

Küba’da başkent, 1607 yılında Santiago De Cuba’dan Havana’ya taşındı. Havana Küba’da en çok turist çeken şehirdir. Geçmişin izlerini hala üzerinde taşıyan yapıları, Kübalıların yaşam tarzları, puro fabrikaları, tiyatro kütüphane sinema salonları, spora düşkünlükleri sayesinde kurulan çok sayıda spor kompleksleri ile Havana görülmeye değer bir şehir.

Eski Havana (Old Havana)

Eski Havana: Havana’da en çok dikkat çeken bölge Eski Havana (Old Havana)’nın bölgesidir. Bu bölge UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından 1982 yılında “İnsanlığın kültürel mirası” olarak korunmaya alınmıştır. Koruma altına alındığı için bu bölgeye bir çivi bile çakılamıyor. Bu da, ilk bakışta bu bölgenin bakımsız ve yıkık dökük bir görüntü sergilemesine yol açsa da, dikkatle inceleyince bu binaların buram buram tarih koktuğunu, yaşanılan olayların sessiz tanıkları olduklarının ispatlıyor.