Küba Başkenti Havana

15 Temmuz
0

Küba Başkenti Havana

Dansı, müziği ve purosu ile  Küba başkenti Havana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunmaktadır.

Havana Hakkında

Küba’nın başkenti Havanadır. Havana ‘Ciudad de La Habana’ bölgesinde bulunmaktadır. Havana bölgeye bağlı 15 ayrı belediyeden biridir. Kuruluş yılı 1515’tir. Yaklaşık nüfusu 2,2 milyon civarındadır. Bölgenin en büyük şehri olmasının yanı sıra turizm şehri olarak göze çarpmaktadır. Havana şehrinin geçim kaynağı dünyanın en kaliteli purolarının üretimi ve aynı zamanda ünlü rom içkisinin ana maddesi olan şeker kamışıdır. Havana’nın sanayisinin gelişmiş olmasının ve turistik özellikleri ön plandadır. Havana turistler açısından tam bir cazibe merkezi halindedir. Havana sokaklarında her an görebileceğimiz dans eden insanlar, özgün enstrümanlarıyla sokak sanatçıları, neoklasik ve barok dönemine ait yapılar vardır.

Unesco Mirası “Havana”

Havana 1982 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Bölgeye ait birçok turistik yer bu tarihten itibaren restore çalışmaları ile yenilenmeye başlandı. UNESCO’dan gelen gelir ile restore çalışmaları hızlanmıştır. Havana 2006 yılında yaklaşık 2,6 milyon turist ağırlamıştır.Birçok görülmeye değer yeri olan Havana’nın İspanyol valisinin makamı olarak bilinen Castillo de la Real Fuerza göze batan bir değere sahiptir. Körfezin doğu tarafında yer alan La Cabana hisarı ise bir başka güzelliktir. Bölge olarak Habana Vieja ya da Vedado gibi bölgeler turizmin en çok olduğu yerlerdir.

Başkent Havanada Restorasyon

Restorasyonlardan nasibini almayan tek bölge Centro Habana bölgesidir. Bu bölgeye turistlerin ilgisini fazla çekmemektedir. Ekonomik olarakta şehrin en fakir yeridir. Binalar kullanışsızlıktan harabe görüntüsü vermekten ziyade bu bölge Habana Vieja ya da Vedado gibi turistik bölgelere düzenlenen gezilere oranla Küba halkınında gerçekçi yaşam koşulları hakkında bize daha net izlenim bırakmaktadır.