Continue Reading" />

Komünist başkan Mehmet Maçoğlu nohutla öğrenci okutuyor

28 Kasım
0

kominist-baskan-mehmet-macoglu-nohutla-ogrenci-okutuyor

Dersim’in Ovacık ilçesinin ‘komünist’ belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, geçen yıl Hazine arazisine dikilen nohutla fasulyeden kazanılan gelirle, 78 üniversite öğrencisine burs vermeye başladı.

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, geçen nisan ayında ilçedeki Hazine’ye ait yaklaşık 650 dönüm araziye nohut, kuru fasulye ve patates ektirdi. Tamamen organik olarak yetiştirilen kuru fasulye ve nohutları piyasaya satan Maçoğlu, Avrupa ve Türkiye’den gelen siparişleri yetiştirmekte güçlük çektiklerini söyledi.

Maçoğlu, eldeki ürün taleplerini karşılamayınca Ovacık’a bağlı köylerde yaşayan yurttaşlardan yardım istedi. Köylülere ait ve tamamen organik olan fasulye ve nohutları da satan Maçoğlu, belediye giriş katında altı gencin, günde 10 saat çalışarak gelen talepleri karşılamak için nohut ve fasulyeleri ambalajladığını söyledi.

Belediye olarak nohut ve fasulyeden elde ettikleri gelirle ilçede yoksul ve durumu iyi olmayan 100 aileye çeşitli yardımlar yaptıklarını belirten Başkan Maçoğlu, şehir dışında okuyan Dersimli  78 üniversite öğrencisine de ayda 200 lira burs verdiklerini söyledi. Maçoğlu, burs verdikleri öğrenci sayısını gelecek yıl iki katına çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Başkan Maçoğlu, organik olarak yetiştirdikleri fasulyenin kilosunu 8, nohutu da 7 liradan sattıklarını kaydetti.

Bu yıl ekim daha da artırılacak

Belediye olarak 8 ton kuru fasulye ve nohut elde ettiklerini belirten Maçoğlu, ücretsiz tohum verdikleri köylülerin de tonlarca ürün elde ettiğini ve iç piyasadaki yoğun talebi karşılamaya çalıştıklarını anlattı. Başkan Maçoğlu, “Bu yıl daha fazla köylümüze ve vatandaşa tohum desteği vereceğiz. Hem biz belediye olarak, hem köylümüz geçen yıl ektiğimizin 3- 4 katı fazla ekim yapacağız. Bir marka haline gelen organik Ovacık fasulyesini ve nohudunu iç piyasaya süreceğiz” dedi.

Bundan önce Diken’e konuşan Maçoğlu, tohumları tamamen dayanışma usülüyle satın aldıklarını anlatmış, yakın zamanda Ovacık’a gerekli iş makineleri için de bir kampanya başlatacaklarını söylemişti.