Havana Purosu

5 Ağustos
0

Havana Purosu

Küba’da puroların ana üretim merkezi Havana’dır. Havana puroları ünleri ile nam salmıştır. Bunlar arasında en önemli olarak gösterilen Cohiba‘dır.

Havana Purosu

Öncelikle puro sıkıca sarılıp sıkıştırılmış kurutulan tütündür. Puro tütünü Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Honduras, Kamerun, Küba, Meksika ve Nikaragua gibi ülkelerde oldukça yüksek miktarlarda üretilmektedir. Küba’da üretilen purolar dünya çapında eşsiz olarak tabi edilmektedir.

Küba Purosu Nasıl Yapılır

Küba purosu sarılması oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Küba’da puroların ana üretim merkezi Havana’dır. Havana puroları ünleri ile nam salmıştır. Bunlar arasında en önemlisi olarak gösterilen Cohiba’dır. Havana puroları arasında iç dolgusuna konuları Seco ve Ligero türü yaprakları üç defa fermente edilen tek puro Cohiba’dır. Havana puroları arasında literatürde en iyisi olan Cohiba purosu sadece devlet büyüklerine ve diplomatlara sunulacak kadar özel olarak nitelendirilmiştir. Sonrasında ise diğer Havana puroları gibi seri üretimi ile Küba’da ve diğer ülkelerin üst mertebesi tarafından yaygın kullanılmaya başlamıştır.

Küba Purosu Özellikleri

Küba Puroları, çeşitli boy, kalınlık ve şekildedir ve bu özelliklerine göre adlandırılır. Küçük yuvarlak purolara Sigarillos denir. İnce ve uzun purolara Panatella denir. Kalın ve kısa purolara Cigara denir. İri ve kalın purolara ise Corona denilmektedir. Puronun yakılacak ucuna ayak, diğer ucuna baş denir. Kendilerine has olan yanık yün kokusu, purolarda istenilen bir kokudur. Yanma süresiyle puronun kalitesi ölçülebilir. Kısa yanma süresi puronun kalitesini, uzun yanma süresi ise kalitesizliğini göstermektedir.

Küba Purosu Çeşitleri

Küba purosu çeşitleri genellikle sert içimli ve en kaliteli tütünlerden üretilir. Kısaca Havana purolarından bahsedip tanıtmamız gerekirse;

 • Ramon Allones Specially Selected,
  Havana puroları arasında orta sertlikte ve yoğun aromalı bir purodur.
 • Rey del Mundo Petit Coronas,
  En yumuşak içimli Küba purosudur.
 • Rome y Juliete Churchills,
  Churchiller grubunun içimi en sert olarak tabir edilmektedir.
 • Hoyo de Monterey Petit Robusto,
  Orta sertlikte ve yoğun aromalıdır.
 • Saint Luis Rey Double Coronas,
  Havana’nın en sert purolarından.
 • Hupmann Magnum 46,
  Sınıfının önemli bir purosudur, Havana puroları arasında ön plandadır.
 • Partagas Lonsdales,
  Havana puroları arasında en zarifi olarak tabir edilir. Görüntü itibariyle de güçlü bir ifadesi vardır.

En Sert, En Kaliteli Küba Purosu

Havana puroları ise purolar arasında en sert ve en kaliteli purolar olarak geçmektedir. Yapım atölyelerinde Havana’lı bayanların çalıştığı ve seri bir üretim şeklinin bulunup günlük kotalarla üretilmektedir. Sert zeminlerde yapraklar açılıp işlem sonrasında ise puroların kalite kontrolü adına sadece özel olarak seçilen uzman puro içicileri tarafından kontrol edilmektedir.

Puro yaprakları sert zeminlere açılarak sarılmaktadır. Bayanlar tarafından bacaklarda sarıldığı tamamen hayal ürünüdür.

Yeni Nesil Havana Puroları

Yeni nesil Havana puroları genel olarak sadece bir yıl boyunca aromasını koruyabilmektedir. Havana puroları bir sene içinde tüketilirse, maksimum tadı alınabilir. Fakat Cohiba Sublimes veya Montecristo gibi kuvvetli havana puroları, zaman geçtikçe olgunlaşır ve tadı giderek güzelleşir.