Fidel Castro

17 Temmuz
0

Fidel Castro

Fidel Castro ABD’ye karşı dik duruşu ve yarattığı misyon ile halkının Batista rejimine, özgürlüklerine karşı Küba devriminin başrollerinden biridir.

Küba Devrimi ve Fidel Castro

ABD’nin burnunun dibinde tam 49 yıldır iktidarın mutlak hâkimi olan bir lider vardı. Kimine göre bir efsane kimine göre bir diktatördü o… 81 yıllık uzun ömründe pek çok badireler atlatan Küba Lideri Fidel Castro’nun dünya sahnesine çıktığı tarih 1953 olarak kayıtlara geçiyor.

Sosyal bilimler ve hukuk okuyan genç Castro, henüz 27 yaşındayken Batista diktatörlüğüne karşı başkaldırdı ama başarıya ulaşamadı. İktidarı ele geçirmek için önünde daha 6 yılı daha vardı. 3 yıllık mahkûmiyetten sonra çıkarılan afla serbest kalan Fidel Castro, Meksika’ya geçerek devrim için çalışmalarına başladı. Silahlı mücadeleden başka seçenek olmadığını düşünüyordu. 1956’da yanında Che Guavera ve küçük bir grupla Küba’ya geri döndü ve gerilla savaşına başladılar. Birçok engele rağmen takvimler 1959 yılının ilk gününü gösterdiğinde iktidarı ele geçirmişlerdi.

Fidel Castro, ilk elden neredeyse tüm yetkileri kendisinde topladı. Fakat ABD, daha o zamanda onu devirmeyi amaçlıyordu. Domuzlar Körfezi Çıkarması tezgahlandı. ABD ajanları, bini aşkın Kübalı muhalifi örgütlemiş; ancak Domuzlar Körfezi Çıkarması fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

Fidel 1961 yılındaki bu karanlık olaydan sonra Küba’yı sosyalist devlet olarak ilan etti. Soğuk savaşın en şiddetli günleriydi. ABD, Küba ile ticari ilişkilerini kesti; Küba ise Sovyetler Birliği ile bu ülkede rejimin yıkılacağı 1991 yılına kadar sıcak ilişkilerini sürdürdü.

1962 yılındaki füze krizi ise, dünyayı bir nükleer savaşın eşiğine getirdi. Zira Küba’ya Sovyet füzelerinin konuşlandırılması için iki ülke arasında gizli bir anlaşma imzalandığı ortaya çıktı.

Nükleer başlık taşıyan Sovyet füzeleri, 145 kilometre uzaklıktaki ABD’ye, Amerikan füzeleri de Küba’ya çevrilmişti. Sovyetler ’in füzeleri geri çekmeyi kabul etmesiyle savaşın eşiğinden dönüldü ama ABD ile Küba arasındaki kavga, günümüze kadar süregeldi.

Süikast Girişimleri

Fidel Castro, 600 suikast girişiminden kurtulduğunu iddia ediyor. Ona göre, ABD ajanları ve ABD’nin desteklediği Kübalı muhalifler, kendisini defalarca öldürmeye çalıştı.

Son açıklamalarından birinde, “80 yaşıma geldiğim için mutluyum. Bunu hiç tahmin etmiyordum. Üstelik dünyanın en büyük gücü her gün sizi öldürmeye çalışırken” diyordu.

Castro, yüzbinlerce Kübalı’nın dinlediği 3-4 saat süren uzun konuşmalarıyla da hatırlanacak. ABD’ye kafa tutmaktan asla vazgeçmeyen Castro’nun konuşmalarında bunun izlerini görmek mümkün. Sözgelimi ülkesinin ABD tarafından işgali olasılığı gündeme getirildiğinde hala adeta aslan kesiliyor. “Ülkemi savunma adına ölümüne savaşmak için en ön sırada yer alırım”, “Bizi hiçbir şey durduramaz. zafer bizim olacak” diyen Fidel, yıllar boyunca devrime olan inancında da hiçbir şey kaybetmedi.

Fidel Castro’nun Önder Ülkesi

Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle sarsılan, büyük ölçüde yalnız kalan Küba’yı 21. yüzyıla taşımayı başardı.

Yarattığı Küba ile üçüncü dünya ülkelerine ilham verdi. Küba, yıllardır özellikle sosyal alanda pek çok ülkeye önderlik ediyor. Ülkede, sağlık ve eğitim hizmetleri ücretsiz. Hatta Küba, üçüncü ülkelere sağlık alanında yardımcı oluyor, çeşitli projeler için insan ve tıbbi malzeme desteği sağlıyor. Castro bu atılımlarla, pek çoklarına göre eşitlik, adalet ve dayanışmanın sembolü oldu. Dostlarına da sırtını dönmedi. Küba Devrimi’nin ardından bu kez Bolivya dağlarında devrim için çarpışmaya giden en yakın arkadaşı Che’ye vefasını, ölümünden yıllar sonra kemikleri Küba’ya getirildiğinde söyledikleriyle gösterdi. Che’ye tarih için, yaşamı ve gösterdiği örnek için teşekkür ediyordu.

Muhalifleri ise, Castro’yu bir diktatör olarak tanımlıyor; her hareketlerinin izlendiğinden, baskılardan, yolsuzluktan, işsizlikten şikâyet ediyorlar.Oysaki Castro bir devrim ve özgürlük yaratıyordu. Küba’nın şuanki mirasında hak sahibi olanlardan biride kuşkusuz ki Fidel Castro ve onun yanında bu devrimi gerçekleştiren arkadaşları olacaktır.