Ernesto Che Guevara

17 Temmuz
0

Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara kısaca Che olarak bilinen yüzyılın en büyük devrim simgesi olarak görülen marksist leninist devrimcidir.

Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, Arjantinli doktor, marksist politikacı ve dönemin Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillalarının lideridir.

Che Guevara 14 Mayıs 1925 Tarihinde doğdu ve Arjantin’inde dünyaya gelmiştir.

Eğitimini tamamlarken Latin Amerika’yı dolaşmaya başladı. Böylece insanların yaşam tarzını, yoksulluğu kendi gözünden gözlemlemeye başladı. Gözlemleri sonucunda ulaştığı sonuç bölgeyi kalkındırmak geliştirmek adına yapılması gereken tek yolun ‘Devrim’den geçtiğiydi.Marksizm’i ele aldı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán’ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devriminde başrol oynadı.

Ernesto’nun Yaşamı

Ernesto’nun çocukluğu hastalıklar ve astım krizleri içinde geçmiştir, gençliğinde latin Amerika’nın tamamını gezmiş ve gördüklerinden sonra kafasında küçük siyası oluşumlar başlamıştır. Alerjiler üzerine yaptığı bir çalışma ile doktorluk ünvanı almıştır. Arkeloloji’ye ilgisinden dolayı sürekli gezmiş, dünyayı dolanmıştır. Guatemala askeri darbesinden sonra, Kübalı ve Guatemalalı dostlarıyla birlikte Arjantin’e sığınıp, oradan da Meksika’ya geçme planları yaparken gemilerinin karaya oturmasıyla, yollarına uçaklar tarafından fark edilmemek için yürüyerek devam ederlerken, uğradıkları bir saldırı sonucu Che, yaralanmasının ardından ertesi sabah 22 kişi önderliğinde Deniz Kuvvetleri Kışlası’nı ele geçirip ilk zaferlerini kazanmışlardır. Evli, üç çocuk babası olup, dağlarda yaşamış, Küba’nın özgürlüğü için mücadele etmiş ve “gerilla” savaşının lideridir.

Böylece dünyada sol literatürde önemli bir paya sahip olan ünlü devrimci olmuştur. Motorsikletiyle gezdiği ülkesindeki koşulları gördükten sonra ideallerini belirlemiştir.

Ernesto Che Guevera Sovyet tarzı materyalizme yöneldiği için Castro’yla görüş ayrılığına düşmesi şöhretini sarsmadı.

Keza Devrimden sonra Küba’da ekonomi bakanı olmuş, paranın üzerine şeker kamışı toplayan bir köylünün resmini bastırarak, hem paralarının üstüne büyük devlet adamlarını koyanlara karşı hem de kapitalizmin kutsallaştırdığı parayı sıradanlaştırarak değişim aracına indirgemiş ve böylece karşısında duran herkese cevap vermiştir.

Ernesto Che Guevara’nın Ölümü

Hep doğru yerlerde (Kuzey Vietnam, Kongo, Latin Amerika’nın çeşitli sıcak noktaları) bulunduğu anlaşılan birkaç yıl boyunca yeraltına geçmesi de onu unutturmadı.

Ne var ki, devrimci teorileri bir parça hamdı. Bunları Bolivya’da hayata geçirmeye kalkıştığında Bolivya ordusuna yakalandı ve bir albayın yargısız infazıyla bir anda devrim şehidi konumuna yükseldi.

Bolivya tarafından öldürülmesi kesin kararı çıkartıldıktan sonra, Bolivya Ordusu’nun 1500 askeriyle başlatılan “Che Avın ’da’’, yüzlerce asker tarafından kuşatılıp ayaklarından yaralanarak yakalanır. İşkencelere rağmen sorgusu sırasında hiç bir soruyu yanıtlamaması kimseyi şaşırtmamıştır. Hiç bir tedavi yapılmadan bir süre sonra makineli tüfekle taranarak öldürülür. Ernesto Che Guevara’nın cesedi bir av ganimeti gibi sergilenmiş gözleri açık olarak gömülmüştür. Öldükten yıllar sonra tüm dünyanın saygısını kazanmış, bir idol olmuştur.

Ölümünden sonra Guevara yeryüzünde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı “dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü” olarak nitelenmiştir.