Havana Purosu

5 Ağustos
0
You entered a video URL that isn't compatible with this shortcode.

Havana Purosu

Kübada puroların ana üretim merkezi Havanadır.Havana puroları ünleri ile nam salmıştır.Bunlar arasında en önemli olarak gösterilen Cohiba‘dır.

Havana Purosu

Öncelikle puro sıkıca sarılıp sıkıştırılmış kurutulan tütündür. Puro tütünü Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Honduras, Kamerun, Küba, Meksika ve Nikaragua gibi ülkelerde oldukça yüksek miktarlarda üretilmektedir. Küba’da üretilen purolar dünya çapında eşsiz olarak tabi edilmektedir.
Küba purosunun sarılması oldukça zor ve zahmetli bir iştir.Kübada puroların ana üretim merkezi Havanadır.Havana puroları ünleri ile nam salmıştır.Bunlar arasında en önemlisi olarak gösterilen Cohiba ‘dır. Havana puroları arasında iç dolgusuna konuları seco ve ligero türü yaprakları üç defa fermente edilen tek puro Cohiba’dır.Havana puroları arasında liberatürde en iyisi olan Cohiba purosu sadece devlet büyüklerine ve diplomatlara sunulacak kadar özel olarak nitelendirilmiştir.Sonrasında ise diğer havana puroları gibi seri üretimi ile kübada ve diğer ülkelerin üst mertebesi tarafından yaygın kullanılmaya başlamıştır.
Purolar, çeşitli boy, kalınlık ve şekildedir ve bu özelliklerine göre adlandırılır.
Küçük yuvarlak purolara sigarillos denir. İnce ve uzun purolara panatella denir. Kalın ve kısa purolara cigara denir. İri ve kalın purolara ise corona denilmektedir.Puronun yakılacak ucuna ayak, diğer ucuna baş denir. Kendilerine has olan yanık yün kokusu, purolarda istenilen bir kokudur.yanma süresiyle puronun kalitesi ölçülebilir.Kısa yanma süresi puronun kalitesini,uzun yanma süresi ise kalitesizliğini göstermektedir.

En Sert,En Kaliteli Puro

Havana puroları ise purolar arasında en sert ve en kaliteli purolar olarak geçmektedir.Yapım atölyelerinde havanalı bayanların çalıştığı ve seri bir üretim şeklinin bulunup günlük kotalarla üretilmektedir.Sert zeminlerde yapraklar açılıp işlem sonrasında ise puroların kalite kontrolü adına sadece özel olarak seçilen uzman puro içicileri tarafından kontrol edilmektedir.Puro yaprakları sert zeminlere açılarak sarılmaktadır.Bayanlar tarafından bacaklarda sarıldığı tamemen hayal ürünüdür. Yeni nesil havana puroları genel olarak sadece bir yıl boyunca aromasını koruyabilmektedir.Havana puroları bir sene içinde tüketilirse, maksimum tadı alınabilir.Fakat cohiba sublimes veya montecristo gibi kuvvetli havana puroları, zaman geçtikçe olgunlaşır ve tadı giderek güzelleşir.Havana puroları sert içimli ve pahalıdır.Kısaca havana purolarından bahsedip tanıtmamız gerekirse
Ramon allones specially selected ,havana puroları arasında orta sertlikte ve yoğun aromalı bir purodur.Rey del mundo petit coronas ,havana puroları arasında en yumuşak içimli havana purosudur. Rome y juliete churchills, havana puroları arasında churchiller grubunun içimi en sert olarak tabir edilmektedir.Hoyo de monterey petit robusto , orta sertlikte ve yoğun aromalıdır.Saint luis rey double coronas, eskinin en sert purolarından.Hupmann magnum 46 ,sınıfının önemli bir purosudur havana puroları arasında ön plandadır.Partagas lonsdales ,havana purolarının en zarifi olarak tabir edilir.Görüntü itibariyle de güçlü bir ifadesi vardır.

Küba Video


Facebook Hesabınızla Yorum Yapın

Yorum Yapılmadı.